כיצד לבחור חברה לביצוע פינוי בינוי

בניגוד להליך התמ"א  שם ניתן למצוא חברות רבות המתהדרות בכותרת של "מומחיות" בתהליך התמ"א, מרביתן חסרות ניסיון , המבטיחות לדיירים הבטחות והטבות מפתות שלא תמיד יש ביכולתן לעמוד מאחוריהן.

הליך פינוי בינוי מחייב לצאת להליך עם חברה בעלת יכולות כלכליות וניסיון בגיבוש מתחם.

בחירה בחברה הנכונה היא קריטית להצלחת התהליך.

ריכזנו את  קריטריונים שיעזרו לכם לבחון עם איזו חברה כדאי לכם לעבוד:

  • ניסיון בפרויקטים מורכבים

חשוב שלחברה יהיה ניסיון מוכח במגוון רחב של פרויקטים בתחום הבניה למגורים.

ניסיון בפרויקטים גדולים (כגון שכונות שלמות ומגדלי מגורים) מקנה לחברה את יכולת ההתמודדות עם בעיות מורכבות שיכולות לצוץ בתכנון ו/או בביצוע הפרויקט.

חשוב גם כי יהיה לחברה ניסיון קודם בחיזוק וחידוש מבנים, לפי התקן הישראלי 413 כנגד רעידות אדמה. לפרויקטים אלו מאפיינים ייחודיים הדורשים התמחות מיוחדת.

  • חוסן פיננסי

זהו אחד הנושאים הקריטיים והחשובים בבחירת החברה אשר תקים את הפרויקט. פרויקטים רבים נכשלים בשל היעדר משאבים של החברה המבצעת. 

החוסן הפיננסי חשוב בכל שלבי הפרויקט – ראשית, ללא חוסן פיננסי מתאים, הבנקים לא יסכימו להעניק ליווי לפרויקט. במקרים רבים בהם כבר נחתם הסכם, החברה החלה בתכנון הפרויקט, אולם בעקבות אי הסכמת הבנקים להעניק ליווי פיננסי, הפרויקט נעצר לתקופה ארוכה. הדבר גורם לעוגמת נפש רבה לבעלי הדירות החיים בבניין בו הופסקה הבניה ולא ניתן לקיים בו חיים נורמליים וחתומים על הסכם שלא ניתן לממשו אך גם קשה לצאת ממנו.

בכל מקרה, יש לעמוד על מימון הקמת פרויקט בדרך של ליווי פיננסי בנקאי.

החוסן הפיננסי חשוב כמובן גם להשלמת הפרויקט. חלק מחברות הנדל"ן לא מבצעות תכנון פיננסי נכון "ונתקעות" באמצע הפרויקט ללא יכולת כלכלית לסיימו. מקרה כזה עלול לגרום נזק כבד לדיירים, שצריכים לחפש חברה חלופית להשלמת הפרויקט בעלות לא מבוטלת.

חברות קטנות וצעירות לא יוכלו בדרך כלל לספק את המשאבים הדרושים לסיום פרויקט חיזוק הבניין בהצלחה.

  • צוות מקצועי ומומחיות

חשוב לדעת מי הצוות הניהולי בחברת היזמית. צוות בעל ניסיון הינו ערובה להשלמה מוצלחת של פרויקט בזמן, באיכות ובבטיחות הנדרשים.

יש לבקר בפרויקטים קודמים של החברה היזמית ולהתרשם באופן בלתי אמצעי, מאופן הביצוע ושביעות הרצון של בעלי הדירות.

  • היכרות מעמיקה עם רשויות התכנון

הועדה המקומית לתכנון ובניה היא זו המאשרת את ביצועו של פרויקט התמ"א. חשוב שלאנשי המקצוע תהיה היכרות טובה עם מדיניות כל רשות, לרבות תוכניות מקומיות שחוקקו.

  • ולבסוף, ההתרשמות האישית שלכם

כאשר תיפגשו עם האנשים העומדים מאחורי החברה תוכלו להתרשם מהאמינות, מהמקצועיות של מנהליה ומרצינותם.

כן, גם במקרה זה בקשו הוכחות לניסיון, ליכולת הכלכלית ולמקצועיות של החברה בה בחרתם. מדובר בהחלטה כלכלית חשובה שתשפיע על איכות החיים שלכם.

ושוב, צאו לשטח ובדקו בעצמכם את הפרוייטים אשר הקימה החברה. 

אין טעם להכביר במילים, נשמח לפגוש אתכם ולתת לכם להתרשם בעצמכם. (צור קשר)