תמ"א 38

מסלולי התחדשות עירונית בישראל

תחום ההתחדשות העירונית מאגד בתוכו את מסלול הפינוי בינוי – מסלול המחייב איחוד של לפחות 24 דירות ובעלי נכסים ומסלול תמ"א 38.
תמ"א (תוכנית מתאר ארצית) 38 שאושרה בשנת 2005 נחקקה כדי לעודד את תושבי ישראל שבתיהם נבנו לפני 1980 ללא תקן מתאים כנגד רעידות אדמה, לחזק את ביתם כך שיעמוד בפני רעידת אדמה.

הרעיון מאחורי התמ"א

עלויות חיזוק המבנה גבוהות מאד והדיירים הגרים בבניינים הישנים אינם יכולים לממן עלויות אלו. יישום תמ"א 38 על תיקוניה  מאפשר לחברות יזמיות המתמחות בנושא לבצע חיזוק של המבנהכך שיעמוד ברעידת אדמה,כמו גם חידושו ושדרוגו לרווחת הדיירים  ובתמורה לקבל אתזכויות הבנייהלבניית דירות חדשות בקומות נוספות מעל גג הבניין הקיים.

במסגרת הפרויקט עובר הבניין תהליכי חידוש משמעותיים, לרבות תוספת מעלית, שפוץ חדר מדרגות ושטחים ציבוריים, חידוש מעטפת הבניין, הגדלת  הלובי,שדרוג הגינה ועוד. כל בניין בהתאם להיתכנות התכנונית והפיזית שלו.

היזם נושא בכל ההוצאות הכרוכות בתהליך לרבות שכרם של יועצים מקצועיים מטעמו ומטעם בעלי הדירות.

בסופו של דבר כל הצדדים מרוויחים כיוון שהדיירים מקבלים בנין בטוח למגורים, מחודש ומודרני, בעל ערך גבוה יותר בשוק הנדל"ן וזאת ללא הוצאה כספית מצידם. 

לא ניתן לדעת מתי תתחולל רעידת האדמה הבאה!

הסיכוי לרעש אדמה במדינת ישראל הוא גבוה שכן המדינה נמצאת באזור רגיש, על קו השבר הסורי אפריקני בין לוחות טקטוניים.  אחת למאה שנים מתרחשת רעידת אדמה משמעותית. רעידת האדמה המשמעותית האחרונה התרחשה בישראל בשנת  – 1927 וגרמה לחורבן רב. במאה ה-19 התחוללו שתי רעידות אדמה עזות, האחרונה שבהן החריבה את העיר צפת וגבתה אלפי קורבנות בשנת 1837. לשם מניעת האסון הבא חוקקה תמ"א 38. קיימים היום מאות אלפי בנינים אשר אינם עומדים בתקן ועשויים להתמוטט ברעידת אדמה. מדובר באוכלוסיה בת כשני מיליון תושבים ברחבי מדינת ישראל הנמצאת בסיכון.

שני מסלולי יישומים  עיקריים  לתמ"א:

 38/1 – חיזוק ועיבוי

38/2 – הריסה ובניה

עיבוי בינוי – במסגרת זו, הבניין עובר חיזוק קונסטרוקטיבי כנגד רעידות אדמה ,חידוש ושדרוג לצד תוספת של קומות ושטחים בהתאם לנתונים הייחודיים של כל בניין.

"הריסה ובניה" – במסגרת זו, הבניין המקורי נהרס, ובמקומו מוקם בניין חדש,כאשר בעלי הדירות מקבלים דירות חדשות בבניין מודרני המתוכנן על פי כל דרישות התקן

מי זכאי להנות מהטבות פינוי בינוי?

אם הבניין בו אתם מתגוררים עומד בכל הקריטריונים הבאים גם אתם יכולים להנות מההטבות (הפניה למאמר בנושא) שמאפשרת פינוי בינוי:

  • בנינים שקיבלו היתר לבנייתם לפני ה- 1 לינואר 1980
  • בנינים שאינם עומדים בתקן ישראלי 413 כנגד רעידות אדמה

לבדיקת זכאותכם ליישום פרוייקט פינוי בינוי בבניינכם,פנו אלינו עוד היום והצוות המקצועי שלנו יבדוק את נתוני הבניין ויחזור אליכם עם הערכה ראשונית לגבי היתכנות ביצוע פרוייקט. (צור קשר).